19 marca 2021

Jak wspierać dzieci w powrocie do szkoły?

Udostępnij post:

Po prawie trzech miesiącach lekcji online, najmłodsze dzieci wróciły do szkół. To zarówno wielka radość, że mogą być wśród rówieśników, ale i niepokój związany z pandemią. 

Jak zatem możesz je wpierać w tej kolejnej zmianie rytmu życia?

Bądź blisko

Według terapeutów 15 minut bezwarunkowej uwagi dziennie wystarczy, by zapewnić dziecku poczucie akceptacji i przynależności. Daj się zaprosić do świata swojego dziecka, bez narzucania mu własnych zasad. Odłóż to, co Cię rozprasza: telefon czy komputer. W tej wspólnej chwili, tylko Wy jesteście ważni. Czas spędzony z dzieckiem na zabawie to nie tylko budowanie więzi, ale zapewnienie mu oderwania się od codziennych obowiązków i regulację emocji, co pozytywnie wpłynie na to jak będzie sobie radziło w szkole i w kontakcie z rówieśnikami. 

Pomagaj dziecku w regulacji emocji

Dzieci, by mogły poradzić sobie z emocjami potrzebują czasu, by ich układ nerwowy dojrzał oraz wsparcia rodzica i otoczenia. Dlatego akceptuj to, co ono przeżywa, nie krytykuj, nie ośmieszaj ani nie umniejszaj dziecięcym emocjom. Okazuj dziecku empatię i nazywaj jego uczucia. Zapewniaj dziecku bezpieczeństwo w przypadku, kiedy może ono sobie, lub komuś innemu zrobić krzywdę, a kiedy dziecko nie chce Cię widzieć, po prostu powiedz, że jesteś blisko. Szanowanie emocji dziecka i pozwolenie mu na ich przeżywanie, da mu świadomość samego siebie, że jego uczucia są ważne, co naturalnie będzie wzmacniać jego poczucie wartości. Dzięki temu, Twoje dziecko będzie wierzyć w siebie i swoje super moce, co przełoży się na jego funkcjonowanie w szkole. 

Ogranicz czas przed ekranem

Badania wskazują, że dzieci dużo czasu spędzają przed ekranami, w ostatnim czasie doszły również lekcje online. W wielu domach, w dobie „home office” brakowało czasu na wspólne chwile i dbanie o relacje. To połączenie mogło sprawić, że Twoje dziecko bardziej przywykło do ekranów, co może w przyszłości skutkować uzależnieniem.  Dane z raportu „Dbam o mój zasięg” mówią, że co piąty uczeń nałogowo korzysta z telefonu komórkowego, a na syndrom uzależnienia od telefonu może cierpieć nawet 14% młodzieży. Nowe technologie same w sobie nie są złem. Ale stają się zagrożeniem, kiedy zarówno my, jak i dzieci korzystamy z nich w sposób nieograniczony. Zatem jak działać, by oderwać dziecko od wszechobecnych ekranów? Na początek ustal zasady ekranowe dla wszystkich, pamiętając o tym, że dostęp do telefonu czy TV nie może być nagrodą czy karą. Wyniki badań mówią wprost: czas spędzony przed ekranem jest tym atrakcyjniejszy, im częściej kojarzy się z nagrodą. Dzieci, które były nagradzane dostępem do cyfrowych technologii, korzystały z nich częściej i dłużej. Staraj się organizować dziecku ciekawe wyzwania, zadania i gry i kiedy możesz, bież w nich udział. Rozmawiaj z dzieckiem o tym czym jest cyfrowy świat i tłumacz jak się w nim poruszać. Korzystanie z telefonów czy komputera przez dzieci wiąże się z ogromnym niebezpieczeństwem, że zbyt wcześnie staną się one ofiarami cyberprzemocy lub trafią do nich treści nieodpowiednie dla ich wieku (jak pornografia czy przemoc). Zagrożenia, które płyną z nieumiejętnego lub nadmiernego korzystania z telefonów są dla nich bardzo szkodliwe. Między innymi powodują one rozdrażnienie i nerwowość u dzieci. Sprawiają, że tracą one zainteresowania, które być może rozwijały przed tym, zanim popadły w uzależnienie od telefonu. 

Bądź pomocny, kiedy dziecko przygotowuje się do szkoły

Po kilkumiesięcznej przerwie dziecko być może zapomniało jakie zasady panują w szkole. A przecież doszły już kolejne związane z pandemią, które również trzeba opanować. Ta sytuacja wymaga od nas – opiekunów zaangażowania. Tym bardziej, że dla dzieci, które są w pierwszej klasie może być to etap kolejnej adaptacji. Dlatego rozmawiaj z dzieckiem, tłumacz spokojnie, odpowiadaj na wszelkie pytania bądź blisko i przytulaj. Niech dziecko czuje Twoje wsparcie. Aby wzmocnić jego motywację do nauki warto wspólnie odświeżyć kącik do nauki i zabawy, uzupełnić przybory szkolne i przygotowywać zeszyty na kolejny dzień. 

Zadbaj o siebie

Aby dbać o dzieci i relacje wokół, my sami powinniśmy czuć się zaopiekowani. Chodzi o nic innego jak działanie zgodnie z zasadami obowiązującymi w samolocie – by najpierw założyć maskę tlenową i kamizelkę ratunkową sobie, a potem dziecku. Brzmi prosto, jednak jak zadbać o siebie, kiedy żyjemy w czasach ciągłej niepewności, obowiązki się piętrzą, a nam nigdy nikt nie pokazał, jak znajdować czas na swoje przyjemności? Na początek wygospodaruj nawet najkrótszy czas tylko dla siebie: na wypicie kawy, na medytację czy na krótki spacer. Pamiętaj, że rodzicielstwo to nie jest ciągłe ustępowanie i rezygnowanie ze swoich potrzeb. Dzieci chcą współdziałać, pomagać i mieć swój wkład w dobrą relację. Dodatkowo odmawiając dziecku z szacunkiem, uczysz go jak asertywnie może odmówić innym, by bronić swoich potrzeb i granic. 

Autor: Paulina Rożenek 

Bibliografia

  1. Idealny Rodzic nie istnieje, Kamil Nowak 
  2. https://www.ojcowskastronamocy.pl/zasady-bezpiecznego-uzywania-telefonu-przez-dzieci/
  3. https://dziecisawazne.pl/bezwarunkowa-uwaga-wystarczy-ze-zapewnisz-15-minut-dziennie-swojemu-dziecku/
  4. Dodaj mi skrzydeł, Joanna Steinke – Kalembka 

Blog

Zobacz inne wpisy

Dlaczego musimy uczyć dzieci ekologii?

Nigdy dotąd nie byliśmy tak bardzo zagrożeni zbliżającą się katastrofą klimatyczną, jak dzisiaj. Ludzkość konsekwentnie i beztrosko eksploatuje i niszczy środowisko naturalne. Jeśli nie zatrzymamy

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Nie każdy dorosły lubi czytać książki, a właściwie nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że bardzo niewielu dorosłych czyta książki. Statystyki są oczywiste i zasmucające. Trudno więc

Kontakt

Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta:

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku 9:00 – 15:00

Sprawdź nową ofertę Heroo!

Nasza witryna stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.