19 marca 2021

Pozwólmy dzieciom być dziećmi

Udostępnij post:

Dlaczego warto pozwolić dzieciom być dziećmi?

Rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej. Pragną by rozwijała ona talenty, była zdolna, kreatywna i szczęśliwa. Często jest zapisana na dodatkowe zajęcia, lekcje tańca, baletu, gry na fortepianie, warsztaty plastyczne, kursy języków obcych. Bo przecież pragniemy, aby w dorosłym życiu świetnie sobie radziła, osiągała sukcesy i była szczęśliwa. Zwłaszcza, że mózg dziecka chłonie wiedzę niczym gąbka. Chcemy więc wykorzystać ten idealny moment na naukę. Dlatego często dni dziecka są tak wypełnione, że nie ma ono czasu na odpoczynek, tzw. nic nierobienie. Może uważasz, że brak konstruktywnych zajęć to nuda, trwonienie cennego czasu oraz marnowanie potencjału młodego człowieka? Sprawdźmy to! 

Nauka przez zabawę 

Zastanów się zatem jak byś się czuł, gdyby szef dał Ci do wykonania zadanie, które nie jest częścią Twoich obowiązków, ponadto robiłbyś ważny projekt, do którego musisz naprawdę się przyłożyć, a jeszcze tego samego dnia czekałaby Cię wizyta rodziców, gotowanie i posprzątanie mieszkania. Czy nie czułbyś się przytłoczony, a nawet poirytowany nadmiarem zadań? Czy już na samą myśl o takim ciężkim dniu czujesz się niekomfortowo? No właśnie. Pomyśl teraz o swoim dziecku. Ono także potrzebuje odpoczynku, relaksu, zabawy, lenistwa. Czy możesz się dziwić, że czasem to wszystko, czego się od niego wymaga, przerasta je emocjonalnie? Jesteś tak przejęty przyszłością swojego potomka, tym kim on zostanie, jaki będzie miało zawód, że zapominasz by dać mu czas, by było tylko dzieckiem. A przecież dzieckiem będzie bardzo krótko.  W dorosłości będzie mieć czas na pracę, zdawanie egzaminów i mnóstwo innych absorbujących zajęć. To nie oznacza jednak, że nie warto zapisywać dzieci na dodatkowe lekcje. Ale może zamiast kilku kursów, wybrać tylko jeden? Ten, który jest najbardziej interesujący dla Twojej pociechy. Pozwól dziecku się bawić jak najwięcej. Zabawa nie jest stratą czasu, czy bezużytecznym zajęciem. Jest niezwykle istotna dla prawidłowego rozwoju małego umysłu. Dzięki zabawie młody umysł uczy się rozumieć świat, poznaje naukowe koncepcje, eksperymentuje, tworzy teorie oraz przepracowuje różne zagadnienia. Zabawa jest potrzebą dziecka każdego gatunku. Spójrz na małe kocięta, szczeniaki, lwiątka. One także się bawią. To toruje ich drogę ku dojrzałości. Nie możesz zatem ignorować niezwykle ważnej potrzeby swojego dziecka. 

Kreatywna nuda 

W codzienności małego człowieka powinien znaleźć się także czas na odpoczynek, relaks, lenistwo. Regeneracji potrzebuje nie tylko ciało, ale i mózg malucha! Poza tym właśnie podczas odpoczynku w umyśle dziecka mogą się pojawić najbardziej niezwykłe i kreatywne pomysły. Dobrze jest stworzyć w domu strefę relaksu. Jakiś przytulny kącik, ciepły koc, poduszki, książki, blok, kredki. Ustal wspólnie z dzieckiem porę, gdy będzie miało czas tylko na odpoczynek. I w tym czasie nie narzucaj jemu żadnych wytycznych co do tego, jak ma spędzić ten czas. Niech samo zadecyduje w jaki sposób chce się relaksować.

Emocjonalne wsparcie 

W codziennym pędzie zapominamy często, by dbać o codzienną bliskość, a paradoksalnie często poświęcamy ten cenny czas na wożenie dzieci na dodatkowe zajęcia wspomagające ich rozwój, a tymczasem tym, czego dużo bardziej potrzebują jest wspólne spędzanie czasu. Jednym z najważniejszych Twoich zadań jako rodzica jest pielęgnowanie więzi z dzieckiem. Kwadrans rozmowy przed spaniem, parę minut podczas śniadania, wspólne pogawędki podczas obiadu, gra w karty podczas weekendu, to dobry początek. Interesuj się życiem swojego dziecka, jego uczuciami, przemyśleniami. Rób to regularnie. Twoje dziecko potrzebuje Twojej uwagi. A przede wszystkim pragnie być bezwarunkowo kochane. 

Poczucie bezpieczeństwa 

Nikt nie jest w stanie się uczyć, jeśli odczuwa jakieś podstawowe braki.  Dziecku, które jest zmęczone, trudno będzie się skupić na odrabianiu pracy domowej. Aby proces uczenia mógł zachodzić i aby móc w pełni realizować swój potencjał, muszą zostać zaspokojone psychologiczne i fizjologiczne potrzeby człowieka. Żeby więc móc rozwijać u dziecka cechy osobowości czy talenty, na których nam zależy, musimy wziąć pod uwagę samopoczucie dziecka. A czego potrzebuje Twoje dziecko? Miłości, odpoczynku, zabawy, szacunku, bezpieczeństwa, przynależności do rodziny. Twoje dziecko potrzebuje być dzieckiem. 

Autor: Patrycja Czarny 

Bibliografia:
Rodzicielstwo przez zabawę, Lawrence J. Cohen

Blog

Zobacz inne wpisy

Dlaczego musimy uczyć dzieci ekologii?

Nigdy dotąd nie byliśmy tak bardzo zagrożeni zbliżającą się katastrofą klimatyczną, jak dzisiaj. Ludzkość konsekwentnie i beztrosko eksploatuje i niszczy środowisko naturalne. Jeśli nie zatrzymamy

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Nie każdy dorosły lubi czytać książki, a właściwie nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że bardzo niewielu dorosłych czyta książki. Statystyki są oczywiste i zasmucające. Trudno więc

Kontakt

Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta:

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku 9:00 – 15:00

Sprawdź nową ofertę Heroo!

Nasza witryna stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.