26 kwietnia 2021

Sprawdź, jakie zdania mają wielką moc dla Twojego dziecka!

Udostępnij post:

Share on facebook
Share on email
Share on linkedin

Każdy dorosły nosi w pamięci słowa swoich rodziców, a w sercu uczucia, jakie tym słowom towarzyszyły. Nigdy nie wiemy, jakie konkretnie zdania z naszych ust zapamiętają nasze pociechy. Musimy zatem starać się, by komunikaty, jakie kierujemy w stronę najmłodszych były pozytywne, przyjemne i motywujące. Zwłaszcza, że od tego co mówimy, zależy to, co myśli o sobie dziecko. Na samoocenę malucha składa się wiele czynników, lecz tym najważniejszym jest bezwarunkowa akceptacja i docenianie przez najważniejsze osoby, czyli rodziców.  Jakimi wypowiedziami powinniśmy karmić młode umysły, by łatwiej było im zbudować pozytywną samoocenę?

1. Kocham Cię.

To najważniejsze słowa, które dziecko powinno słyszeć każdego dnia. Gdy słyszy je regularnie, czuje się kochane, wartościowe i bezpieczne.

2. Zawsze możesz na mnie liczyć.

Słysząc to zdanie, dziecko wierzy, że może liczyć na Twoje wsparcie, obecność i pomoc, a Twoja miłość jest bezwarunkowa.

3. Dziękuję.

To prosty przekaz, który mówi, że doceniasz wysiłki i starania swojej pociechy.

4. Przepraszam.

Twoje dziecko będzie wiedziało, że Ty też popełniasz błędy, ale potrafisz się do nich przyznać i wyciągać z nich lekcje.

5. Lubię spędzać z Tobą czas.

Mówiąc to komunikujesz: jesteś wyjątkowy, masz ciekawą osobowość, dobrze jest być przy Tobie.

6. Widzę, że się bardzo starasz.

Powtarzając to zdanie dziecku, gdy widzisz, że przykłada się do jakiejś pracy, przekazujesz, że jego wysiłek i dążenie do celu są bardzo cenne.

7. Opowiedz mi o tym.

To wspaniała zachęta, by maluch pokazał Ci swój świat i swoją perspektywę.

8.  Ufam Ci.

Przekazujesz tymi słowami ważną informację, że dziecko jest kompetentne, poradzi sobie i niczego mu nie brakuje.

9.  Co o tym myślisz?

Mówisz to, a wtedy Twój potomek wie, że chcesz znać jego zdanie i liczysz się z nim.

10.  Jak to zrobiłeś?

To znaczy, że chcesz poznać swoje dziecko, wiedzieć więcej, rozumieć je i jesteś go ciekawy.

11.  Jak się z tym czujesz?

Tym pytaniem zaznaczasz, że chcesz znać uczucia malucha, wiedzieć co się dzieje w jego głowie, zależy Ci na nim i na jego dobrym samopoczuciu.

12.  Wierzę w Ciebie.

Te ważne słowa oznaczają, że wierzysz w możliwości swojego dziecka, dopingujesz go, chcesz wspierać.


Słowa mają wielką moc. Jedno z najpotężniejszych narzędzi rodzicielskim mamy zawsze przy sobie. Postarajmy się, aby to, co wypływa z naszych ust było przyjemne, pożyteczne i czułe. Bo nigdy nie wiemy, które z tych słów zapamiętają nasze dzieci.

Marcus Zusak napisał: „Ludzie zwykle odkładają najpiękniejsze słowa na później”. Bądźmy mądrzejsi i zacznijmy pięknie mówić już dzisiaj.

Autor: Patrycja Czarny

Bibliografia:

  1. Christel Petticollin,  „Pomóż dziecku mniej myśleć”

Blog

Zobacz inne wpisy

Dlaczego dziecko hejtuje?

Bardzo często spotykamy się w przestrzeni publicznej z określeniem „hejt”, to spolszczone słowo jest odpowiednikiem angielskiego „hate”, czyli „nienawiść’ i jest używane na określenie nienawistnych

Klaps – to boli!

Czy wiedzieliście, że klapsy to legalna i społecznie akceptowalna kara cielesna w ponad 130 krajach świata (według danych Global Initiative to End Corporal Punishment of

Kontakt

Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta:

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku 9:00 – 15:00

Nasza witryna stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.