11 maja 2021

Jak wspierać dziecko w budowaniu poczucia własnej wartości?

Udostępnij post:

„W systemie wartości człowieka nie ma nic ważniejszego, bardziej decydującego o jego rozwoju psychicznym i motywacjach, niż szacunek, którym darzy samego siebie”
Nathaniel Branden

Poczucie własnej wartości u dzieci w największym stopniu kształtuje się w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Od tego, jakie komunikaty dziecko otrzymuje od najbliższych będzie zależało, czy polubi siebie, będzie uznawało siebie za człowieka wartościowego i kompletnego.

Jakże więc ważny jest czas jaki poświęcamy dzieciom, rozmowy z nimi, pozwalanie na wyrażanie emocji, dostrzeganie ich zalet, chwalenie, wspieranie.  Przede wszystkim jednak najważniejsza jest bezwarunkowa miłość oraz akceptacja dzieci takimi, jakie są. To, co dzieci myślą o sobie wpływa na to w jaki sposób siebie traktują, a także jak traktują innych ludzi. Ma to przełożenie na całe ich teraźniejsze i przyszłe relacje, na poczucie szczęścia i spełnienia w życiu. Wysokie poczucie własnej wartości przejawiać się będzie w dostrzeganiu własnej niepowtarzalności. Lubieniu siebie- mimo wad i słabości. Będzie wyzwalać zaufanie i wiarę we własne siły.

Każdy rodzic powinien zrozumieć ogromny wpływ swojej postawy na tworzenie i kształtowanie samooceny u dziecka. Aby ten wpływ był pozytywny musimy okazywać dzieciom szacunek, otaczać ciepłem i życzliwością, dostrzegać ich potrzeby, doceniać starania, akceptować, podkreślać dobre strony, koncentrować się na pozytywnych cechach, liczyć się z ich uczuciami.

Poczucie własnej wartości to filar, na którym opiera się prawidłowy rozwój małych ludzi. Dzięki pozytywnej samoocenie będą one chętniej eksplorować otaczającą rzeczywistość, nabywać nowe umiejętności i nawiązywać dobre relacje z rówieśnikami.

Każdy z nas na pewno chce, aby nasze dzieci nie miały problemu z poczuciem niskiej wartości. Chcemy dla nich jak najlepiej, aby były szczęśliwe, spełnione i odważne. Jak więc możemy pomagać im każdego dnia w budowaniu pozytywnej samooceny?

Oto lista, co powinniśmy robić:

 1. Zapewniać o swojej bezwarunkowej miłości.
 2. Często rozmawiać z dzieckiem o jego zainteresowaniach, ulubionych zabawach, potrawach i miejscach.
 3. Traktować dziecko jako indywidualną jednostkę, nie porównywać z innymi.
 4. Pomagać w odkrywaniu jego mocnych stron, ale też uczyć akceptować słabe strony.
 5. Uczyć samodzielności poprzez stwarzanie możliwości dokonywania przez dziecko wyborów.
 6. Doceniać jego kreatywność i oryginalność.
 7. Upominać, ale z zaznaczaniem, że to zachowanie nie było właściwe, a nie dziecko.
 8. Być dostępnym, obdarzać dziecko uwagą i czasem.
 9.  Celebrować jego osiągnięcia, doceniać wysiłki bardziej niż efekty.
 10.  Stosować pochwały, które pomogą dziecku właściwie ukierunkować swoje zachowania.

To my, rodzice, mamy największy wpływ na to, co myślą o sobie nasze dzieci. Codziennie powinniśmy je wspierać wyposażając w przekonanie, że są wartościowymi ludźmi, zarówno wtedy, gdy odnoszą sukcesy, jak i wtedy, gdy coś im się nie udaje, gdy ktoś myśli inaczej, i gdy popełniają błędy.

Dzieci codziennie przeglądają się w oczach dorosłych, a zwłaszcza w oczach rodziców. Zróbmy więc wszystko, aby to, co zobaczą w nas, czyniło je wyjątkowymi w ich własnych oczach.

Autor: Patrycja Czarny

Bibliografia:

 1. K. Sawicka. „Socjoterapia”
 2. J. Korcz. „Poczucie własnej wartości jako klucz do rozwoju potencjału ludzkiego”

Blog

Zobacz inne wpisy

Dlaczego musimy uczyć dzieci ekologii?

Nigdy dotąd nie byliśmy tak bardzo zagrożeni zbliżającą się katastrofą klimatyczną, jak dzisiaj. Ludzkość konsekwentnie i beztrosko eksploatuje i niszczy środowisko naturalne. Jeśli nie zatrzymamy

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Nie każdy dorosły lubi czytać książki, a właściwie nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że bardzo niewielu dorosłych czyta książki. Statystyki są oczywiste i zasmucające. Trudno więc

Kontakt

Skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta:

Infolinia czynna od poniedziałku do piątku 9:00 – 15:00

Sprawdź nową ofertę Heroo!

Nasza witryna stosuje pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystanie plików cookies.