Chcesz zostać nauczycielem jogi ale zastanawiasz się, czy to aby na pewno Twoja droga do zawodowego spełnienia i osobistego szczęścia? Wątpliwości są naturalnym elementem każdej wielkiej i ważnej zmiany, dlatego zamiast całkowicie się im poddawać albo przeciwnie – kompletnie je lekceważyć, pozwalając aby górę wziął umysł negatywny lub pozytywny, zaufaj umysłowi neutralnemu – zastanów się nad tym, co Cię niepokoi i skoncentruj się na podjęciu decyzji w zgodzie z sobą. Ponieważ zarówno wokół samej jogi, jak i wokół ludzi pracujących w charakterze instruktorów, narosło przez lata wiele mitów, poniżej oddzielimy je od faktów.
Szkolenie nauczycielskie wymaga pełnego zaangażowania
Fakt. Nauczanie jogi nie jest jednym z zawodów wykonywanych od 8:00 do 16:00. To filozofia, zgodnie z którą żyjemy na co dzień – niezależnie od tego, czy właśnie prowadzimy zajęcia, czy jesteśmy na wakacjach. Stawanie się instruktorem jogi jest zatem procesem, który tak naprawdę nigdy się nie kończy. Nawet gdy już uzyskasz certyfikat, masz naturalną potrzebę dalszego doskonalenia się – zarówno w ramach kolejnych kursów, jak i podczas samodzielnych, osobistych praktyk.
Musisz być akrobatą aby nauczać jogi
Mit. To jedno z najczęściej powtarzanych, błędnych wyobrażeń. Wcale nie musisz być mistrzem akrobatyki i profesjonalnym sportowcem, aby móc praktykować jogę, a nawet by jej nauczać. Joga dotyczy przede wszystkim zwiększania świadomości, uzyskiwania harmonii i konsolidowania doświadczeń. Asany są oczywiście ważne i należy wykonywać je poprawnie, aby móc pokazywać je uczniom. Ale nie musisz umieć wykonać najtrudniejszych pozycji aby być instruktorem. Wręcz przeciwnie – umiejętność odpuszczania i przyznawania się do swoich braków jest bardzo ważnym elementem jogicznego życia.
Kurs można zrobić niezależnie od wieku
Fakt. Praca z sobą nie ma żadnych ograniczeń. Joga to praktyka stworzona z myślą o wszystkich ludziach – od dziecka po seniora. Również nauczycielem może zostać osoba w dowolnym wieku. Nie musisz się zatem obawiać, że czas na zmianę ścieżki zawodowej już minął. Nigdy nie jest za późno na to, aby zacząć robić to, co się kocha. Nauczanie jogi może być też kapitalnym pomysłem na emeryturę. Na pewno żadna dobra szkoła jogi nie zapyta Cię o wiek – ta kategoria po prostu nie ma znaczenia. Przekonaj się, wybierając kurs nauczycielski tutaj: https://akademianauczycielajogi.pl/.
Nauczanie jogi to praca dla kobiet
Mit. Rzeczywiście w polskiej społeczności jogicznej nadal przeważają kobiety, ale z roku na rok proporcje wyrównują się. Wielu uznanych nauczycieli było mężczyznami, dlatego podobnie jak wiek, płeć także nie ma znaczenia, gdy chcesz uczyć jogi. Warto jednak mieć na uwadze, że istnieją pewne szkoły, style czy wariacje jogi, które przeznaczone są dla kobiet. W ich przypadku rzeczywiście lepiej, aby nauczycielką była kobieta, która w pełni utożsami się z grupą. Mowa tutaj przede wszystkim o jodze dla ciężarnych czy o kursach, podczas których pracuje się z żeńską energią.
Nauczyciel jogi to nie guru
Fakt. Przynajmniej nie w potocznym rozumieniu tego słowa. Do zachodnich języków wyraz „guru” przeniknął jako synonim nieomylnego, oświeconego nauczyciela duchowego, znającego wszystkie tajniki zarówno swojej dyscypliny, jak i świata w ogóle. Żeby było ciekawie, oryginalne sanskryckie słowo jest pozbawione tego ezoterycznego zabarwienia. Guru to rzeczywiście nauczyciel, ale nie pół-bóg i nie nieomylny mistrz. W jodze zwykło się nawet mówić, że każdy sam jest swoim guru, bo każdy ma możliwość dogłębnego poznania siebie i czerpania z własnej mądrości.
Instruktor jogi = ekoterrorysta
Mit. Do dziś wielu ludzi dokonuje daleko idącego uproszczenia, utożsamiając zarówno nauczycieli jogi, jak i nawet osoby regularnie praktykujące, z nieco nawiedzonymi ekologami o wyjątkowo skrajnych poglądach, z całym spektrum szkodliwych społecznie postaw. Prawda jest taka, że praktyka jogi otwiera oczy na wiele kwestii i sprawia, że naturalnie zaczynamy odczuwać silną więź z drugim człowiekiem i z przyrodą. To dlatego wielu joginów faktycznie przechodzi na weganizm czy przykłada szczególną wagę do ekologii. Nie jest to jednak wymóg. Autentyczność i spójność z własnymi wartościami są ważniejsze niż narzucone ideały.
Odpowiedzmy zatem na pytanie z tytułu: czy każdy może zostać instruktorem jogi? Odpowiedź powinna brzmieć: każdy, kto tego chce. Jeśli czujesz, że to właśnie Twoja ścieżka, wszystkie przeciwności okażą się nieistotne. Nie powinieneś jednak do niczego się zmuszać – joga nie uznaje sztucznych hierarchii i fałszu.
0 komentarzy