Jak prawidłowo zrobić pranie w naszej pralce, pomimo deszczowej aury za oknem?

Jak prawidłowo zrobić pranie w naszej pralce, pomimo deszczowej aury za oknem?

12 04 2025

l

Magdalena Laminowicz

Jak prawidłowo zrobić pranie w naszej pralce, pomimo deszczowej aury za oknem?

Deszczowa pogoda nie musi być przeszkodą w robieniu prania, o ile zadbamy o kilka ważnych aspektów. Wilgotne i chłodne powietrze może wprawdzie utrudnić suszenie, ale dzięki właściwemu przygotowaniu i kilku prostym trikom, nasze ubrania będą świeże, czyste i pachnące – nawet jeśli nie możemy rozwiesić ich na zewnątrz, a naszą pralkę uchronimy przed zbyt częstymi wizytami serwisu naprawczego pralek.

1. Sortowanie prania – pierwszy krok do sukcesu

Zacznijmy od podstaw – odpowiedniego sortowania. Oddziel ubrania według kolorów (jasne, ciemne, kolorowe), rodzaju tkaniny (bawełna, syntetyki, wełna) i stopnia zabrudzenia. Dzięki temu unikniesz zafarbowania i dopasujesz program prania do konkretnych potrzeb materiału. Warto także sprawdzić metki z instrukcjami producenta.

2. Wybór odpowiedniego programu prania

Nowoczesne pralki oferują szeroki wachlarz programów. Do codziennego prania sprawdzą się programy eco lub szybkie – oszczędzają wodę i energię. Przy deszczowej aurze warto skorzystać z opcji wirowania na wyższych obrotach, by ubrania były mniej wilgotne po wyjęciu z bębna. Uważaj jednak na delikatne tkaniny – zbyt mocne wirowanie może je uszkodzić. Gdyby w trakcie prania nastapiła jakakolwiek awaria pralki, to mieszkańcom Krakowa oferujemy usługi serwisowe i naprawcze pralek, naszych krakowskich fachowców, do których link znajdziesz pod koniec tego artykułu.

3. Dawkowanie detergentu i dodatków

Zbyt duża ilość proszku lub płynu może sprawić, że ubrania będą trudniej się płukały, a w wilgotnych warunkach dłużej będą schnąć i mogą zacząć nieprzyjemnie pachnieć. Dlatego stosuj się do zaleceń producenta detergentu i nie przesadzaj z ilością. Dobrym pomysłem może być użycie środka antybakteryjnego lub płynu do płukania o świeżym zapachu.

4. Suszenie – największe wyzwanie w deszczowe dni

Brak słońca i wilgoć w powietrzu to nie lada wyzwanie. Jeśli nie masz dostępu do suszarki bębnowej, postaraj się stworzyć optymalne warunki w mieszkaniu. Wybierz dobrze wentylowane pomieszczenie – łazienkę z uchylonym oknem lub pokój z przeciągiem. Używaj rozkładanych suszarek i rozwieś ubrania równomiernie, zostawiając między nimi przestrzeń. Możesz też wspomóc suszenie wentylatorem lub osuszaczem powietrza.

5. Pranie w deszczu – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nie zostawiaj wilgotnych ubrań w pralce – wyjmij je zaraz po zakończeniu cyklu, by uniknąć powstawania pleśni i nieprzyjemnych zapachów. Warto też uchylać drzwiczki pralki po każdym praniu, by bęben mógł wyschnąć. Regularnie czyść uszczelki i szufladę na detergenty – deszczowa aura sprzyja wilgoci, która może powodować rozwój bakterii.

    W przypadku awarii pralkii, jesli mieszkasz w Krakowie jednej z naszych lokalizacji, to nasi fachowcy chętnie Ci pomogąSerwisujemy i naprawiamy pralki wszystkich marek dostępnych na rynku polskim, czyli m.inn.: Aeg, Amica, Ariston, Candy, Indesit, LG, Whirlpool i inne.

Jestem Magdalena Laminowicz, z wykształcenia inżynier budownictwa, ale moją pasją są nowoczesne technologie i domowe rozwiązania, które ułatwiają codzienne życie. Na co dzień zajmuję się inspekcjami mieszkań, jednak postanowiłam poszerzyć swoje zainteresowania, tworząc stronę o sprzęcie RTV i AGD. Zawsze fascynowało mnie, jak nowoczesne urządzenia mogą zmieniać nasze domy, dlatego chcę dzielić się swoją wiedzą i pomagać w wyborze najlepszych rozwiązań technologicznych, które poprawiają komfort życia.
Autor: Magdalena Laminowicz

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły